TÄSTÄ ETEENPÄIN JUONIPALJASTUS-VAROITUS!!!
Sarjakuvissa (joita en siis itse ole lukenut, vaan ainoastaan joitain faktoja faniforumeilta bongannut) Rickin ryhmä viettää Alexandria Safe Zonessa paljon pidemmän ajan kuin aikoinaan vankilassa. TV-sarjassa vankilassa lusittiin puolitoista kautta, joten voidaan hyvin olettaa, että ainakin vielä 6. kausi ja kenties paljon pidempäänkin tullaan Alexandriassa viettämään. Toki sarja voi lähteä ihan eri poluillekin, mutta tuota paikkaa on rakennettu kuvauksia varten 5kk ja se on maksanut aika lailla, joten missään tapauksessa siellä ei vietetä vain paria jaksoa, vaan aivan satavarmasti tämän kauden loppuun! Alexandrian mielenkiinto ei tule perustumaan ainoastaan ihmissuhdedraamaan, eivätkä Rick kumppaneineen todellakaan saa viettää siellä mitään kissanpäiviä ilman huolen häivää. He tulevat kohtaamaan vaarallisia vihollisia, ja edessä on kuulemma (tosin ei vielä vähään aikaan, ei tämän kauden aikana) sellainenkin tyyppi, jonka rinnalla kuvernööri oli pyhäkoulupoika...!!
Ja jonka käsissä eräs rakastettu hahmo menettää henkensä...
(Onneksi tosin sarjakuvan perusteella ei voida päätellä mitään varmaa hahmojen kohtaloa, koska ne on toteutettu tv-sarjassa ihan eri tavalla.)

Millainen tyyppi se on ja miksi joku rakastettu hahmo kuolee sen käsissä? 



ja sarjisfanit ovat kauhuissaan aina, kun ruudussa vilahtaa pesismaila, varsinkin sen yhden kädessä, mutta et varmaankaan halua tietää kenestä on kyse, ethän?
Nyt jäi kuitenkin kiinnostamaan tuo, mutta en siltikään halua tietää 
Uskaltaako tuota edes katsoa?

